Viikkokisojen tulokset 2024

Lapin Salaman avoimet viikkokisat jatkuivat Lapin urheilukentällä to 20.6.2024 toisella osakilpailulla. Osanottajia oli 61

Tulokset:

T-2021 60m: 1) Livia Juntunen 19,7, 2) Saimi Lehtonen 21,6, 3) Amalia Saaristo 24,2, 4) Sanni Järvenpää 31,0

pituus: 1) Saimi Lehtonen 70, 2) Livia Juntunen 65, 3) Amalia Saaristo 57

 

T-2020 60m: 1) Fiona Sabel 17,0 2) Pihla Suominen 17,8

pituus: 1) Fiona Sabel 148, 2) Pihla Suominen 126

 

T-2019 60m: 1) Kiia Varjonen 19,8

pituus: 1) Kiia Varjonen 90

 

T-2018 100m: 1) Helmi Suominen 20,3 2) Lotta Aaltonen 21,2, 3) Lilja Juntunen 21,6, 4) Oona Järvenpää 23,7, 5) Alva Sabel 23,8

pituus:1) Helmi Suominen 225, 2) Lotta Aaltonen 215, 3) Lilja Juntunen 207, 4) Alva Sabel 190, 5) Oona Järvenpää 184

 

T-2017 100m: 1) Iisa Vuorio 19,2, 2) Pihla Ränkman 19,9, 3) Milja Hellsten ja Tytti Taipalus 20,1, 5) Selma Koivisto 20,3, 6) Lyydia Pihlajamäki 21,4, 7) Linnea Lehtinen 23,2

pituus: 1) Iisa Vuorio 256, 2) Pihla Ränkman 245, 3) Tytti Taipalus 223, 4) Milja Hellsten 218, 5) Selma Koivisto 207, 6) Lyydia Pihlajamäki 206, 7) Linnea Lehtinen 187

 

T-2016 300m: 1) Linnea Juntunen 1.11,0, 2) Pihla Kuuluvainen 1.13,0, 3) Vilja Ränkman 1,16,0, 4) Lilja Suominen 1.16,3, 5) Minea Vaimala 1.16,6, 6) Elna Auvinen 1.43,0 

kuula: 1) Vilja Ränkman 340, 2) Pihla Kuuluvainen 284, 3) Elna Auvinen 280, 4) Minea Vaimala 276 5) Lilja Suominen 252, 6) Linnea Juntunen 199

 

T-2015 300m: 1) Hilla Yli-Karro 1.26,6

kuula: 1) Hilla Yli-Karro 254

 

T-2014 300m: 1) Nella Suonpää 1.10,6, 2) Ellen Vaahtera 1.11,6, 3) Sade Mäkeläinen 1.11,9, 4) Ebba Auvinen 1,17,9

kuula: 1) Sade Mäkeläinen 493, 2) Nella Suonpää 479, 3) Ellen Vaahtera 407, 4) Ebba Auvinen 372

 

T-2012 300m: 1) Minttu Hellsten 58,6, 2) Senni Koivisto 59,8, 3) Ruska Mäkeläinen 1.03,8

kuula: 1) Senni Koivisto 579, 2) Minttu Hellsten 573, 3) Ruska Mäkeläinen 502

 

T-2009 kuula: 1) Vanessa Varjus 487

 

P-2022 60m: 1) Eemil Alhontausta 29,3, 2) Kaapo Rosengren 35,5, 3) Theo Maijala 49,7

pituus: 1) Eemil Alhontausta 53, 2) Kaapo Rosengren 34, 3) Theo Maijala 31

 

P-2021 60m: 1) Elvin Sabel 28,0

pituus: 1) Elvin Sabel 42

 

P-2020 60m: 1) Otso Mäkeläinen 18,6, 2) Klaus Lehtinen 18,9, 3) Alvar Ellmen 25,2

pituus: 1) Otso Mäkeläinen 133, 2) Klaus Lehtinen 121, 3) Alvar Ellmen 108

 

P-2019 60m: 1) Venni Vaimala 14,3

pituus: 1) Venni Vaimala 154

 

P-2018 100m: 1) Vihtori Näveri 21,2, 2) Peetu Saaristo 21,5, 3) Mio Kuuluvainen 21,8, 4) Ukko Metsäjoki 22,9, 5) Ilmari Isotalo 24,7, 6) Lauri Otamo 25,0, 7) Niilo Lahdenpää 25,4

pituus: 1) Mio Kuuluvainen 206, 2) Vihtori Näveri 197, 3) Peetu Saaristo 193, 4) Ukko Metsäjoki 183, 5) Lauri Otamo 183, 6) Ilmari Isotalo 177, 7) Niilo Lahdenpää 173

 

P-2017 100m: 1) Noel Suonpää 21,0, 2) Jalle Yli-Karro 21,2

pituus: 1) Noel Suonpää 228, 2) Jalle Yli-Karro 216

 

P-2016 300m: 1) Leo Lehtimäki 1.06,4, 2) Aatu Saaristo 1.12,2, 3) Roope Metsäjoki 1.21,2

kuula: 1) Roope Metsäjoki 381, 2) Aatu Saaristo 355

 

P-2015 300m: 1) Viljami Vesala 1.33,8

kuula: 1) Viljami Vesala 321

 

P-2014 300m: 1) Risto Seikkula 1.02,1, 2) Juuse Maijala 1.04,1

kuula: 1) Risto Seikkula 580, 2) Juuse Maijala 536

 

P-2013 300m: 1) Aleksi Männistö 58,5, 2) Aati Kankkio 1.02,7

kuula: 1) Aleksi Männistö 509, 2) Aati Kankkio 468

 

P-2011 300m: 1) Eemeli Männistö 1.09,0

kuula: 1) Eemeli Männistö 535

 

P-2010 300m: 1) Simo Palonen 55,2

kuula:1) Simo Palonen 554

 

***************************************************************

Lapin Salaman ensimmäiset avoimet viikkokisat Lapin urheilukentällä to 6.6.2024. Osanottajia oli 47. 

Tulokset:

T-2021 40m: 1) Alina Hietala 18,0, 2) Sanni Järvenpää 19,1, 3) Eeda Kelhä 20,5

pallo: 1) Eeda Kelhä 189, 2) Alina Hietala 172, 3) Sanni Järvenpää 144

 

T-2020 40m: 1) Fiona Sabel 11,5, 2) Pihla Suominen 11,9, 3) Ellen Kelhä 12,3, 4) Adryana Lainio 14,8

pallo: 1) Ellen Kelhä 368, 2) Adryana Lainio 311, 3) Fiona Sabel 257, 4) Pihla Suominen 149

 

T-2019 40m: 1) Ella Koivu 9,5, 2) Beeta Männistö 10,8, 3) Martta Nurmi 13,4

pallo: 1) Ella Koivu 502, 2) Beeta Männistö 440, 3) Martta Nurmi 293

 

T-2018 40m: 1) Helmi Suominen 8,4, 2) Lotta Aaltonen 9,4, 3) Alva Sabel 10,0, 4) Oona Järvenpää 10,3

pallo:1) Oona Järvenpää 894, 2) Lotta Aaltonen 655, 3) Helmi Suominen 559, 4) Alva Sabel 406

 

T-2017 40m: 1) Iisa Vuorio 8,2, 2) Selma Koivisto 8,5, 3) Lyydia Pihlajamäki 8,8, 4) Linnea Lehtinen 9,7

pallo: 1) Linnea Lehtinen 10,40, 2) Iisa Vuorio 9,78, 3) Selma Koivisto 6,22, 4) Lyydia Pihlajamäki 6,14

 

T-2016 40m: 1) Lilja Suominen 8,1, 2) Suvi Ala-Kulju 9,1

pituus: 1) Suvi Ala-Kulju 216, 2) Lilja Suominen 150

 

T-2015 40m: 1) Menni Koivunen 8,4, 2) Sara Tuomialho 8,7

pituus: 1) Menni Koivunen 210, 2) Sara Tuomialho 203

 

T-2014 60m: 1) Sade Mäkeläinen 11,2

pituus: 1) Sade Mäkeläinen 271

 

T-2013 60m: 1) Neelia Koivunen 9,7, 2) Sofia Pihlainen 9,9

pituus: 1) Sofia Pihlainen 361, 2) Neelia Koivunen 338

 

T-2012 60m: 1) Minttu Hellsten 10,0, 2) Ruska Mäkeläinen 10,6

pituus: 1) Minttu Hellsten 338, 2) Ruska Mäkeläinen 303

 

T-2009 60m: 1) Vanessa Varjus 10,3

pituus: 1) Vanessa Varjus 310

 

P-2022 40m: 1) Eemil Alhontausta 18,5, 2) Theo Maijala 40,7

pallo: 1) Eemil Alhontausta 146, 2) Theo Maijala 39

 

P-2021 40m: 1) Elvin Sabel 18,2, 2) Isac Männistö 23,5, 3) Onni Koivu 27,3, 4) Nemi Suhonen 28,0

pallo: 1) Elvin Sabel 256, 2) Nemi Suhonen 193, 3) Isac Männistö 161, 4) Onni Koivu 153

 

P-2020 40m: 1) Juho Ala-Kulju 12,4, 2) Otso Mäkeläinen 13,2, 3) Milo Suhonen 14,4, 4) Alvar Ellmen 15,0, 5) Klaus Lehtinen 16,2

pallo: 1) Milo Suhonen 496, 2) Juho Ala-Kulju 348, 3) Klaus Lehtinen 333, 4) Otso Mäkeläinen 325, 5) Alvar Ellmen 271

 

P-2019 40m: 1) Venni Vaimala 9,6, 2) Emil Reivonen 9,9

pallo: 1) Venni Vaimala 10,52, 2) Emil Reivonen 10,48

 

P-2018 40m: 1) Niilo Lahdenpää 9,8, 2) Ilmari Isotalo 10,3

pallo: 1) Niilo Lahdenpää 7,93, 2) Ilmari Isotalo 7,05

 

P-2017 40m: 1) Venjami Koivunen 9,1

pallo: 1) Venjami Koivunen 10,20

 

P-2015 60m: 1) Santtu Hentonen 7,5

pituus: 1) Santtu Hentonen 220

 

P-2011 60m: 1) Eemeli Männistö 10,9

pituus: 1) Eemeli Männistö 346

 

P-2010 60m: 1) Simo Palonen 10,0

pituus:1) Simo Palonen 278